Burun, kişinin yüzündeki en estetik öğelerden bir tanesidir. Burun estetiği güzel bir yüz için olmazsa olmazlardandır. Pek çok kişi burnunun estetik görüntüsünden rahatsızlık duyup estetik merkezlerine gitmektedirler. Sadece estetik kaygılardan değil, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle de burun estetiği yapılması gerekebilir. Burun düzeltme Ankara, kişinin özgüvenini olumsuz etkileyen burun bozukluklarını düzelterek, hastanın psikolojisine ve fiziki yapısına olumlu katkılar sunmaktadır.

Burun Estetiği

Burun estetiğinde unutulmaması gereken bir nokta, her burunun yapısının farklı olduğu ve her yöntemin her hastada uygulanamayacağıdır. Burun estetiği (rinoplasti) mutlaka hastane ortamında ve uzman doktorlara yaptırılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Genel anestezi altında yapılan burun estetiği operasyonlarında ameliyat süresi 1 ile 3 saat arasında değişir. Rinoplasti, 18 yaşını geçen her bireyin yaptırabileceği bir ameliyattır. Fakat son dönemde 14 ve 15 yaşındaki gençlerin bile burun estetiği yaptırmaya geldikleri görülmektedir. Aile izni olmadan bu operasyonlara izin verilmemektedir.

Rinoplastide ameliyat öncesinde, detaylı bir analiz süreci geçirilir. Burnun yapısı ve düzeltilecek olan kısımların tespiti yapıldıktan sonra hasta ile birlikte durum değerlendirmesi yapılarak, burnun yapısı ve yüze oranı hesaplanır. Hasta ile birlikte yürütülen analiz sürecinde başarı oranı çok yüksektir.

Rinoplasti iki şekilde uygulanır, bunlardan biri açık, diğeri ise kapalıdır. Kapalı yöntemde burun içinde oluşturulan kesiler neticesinde ameliyat sonrasında iz oluşma durumu olmaz. Açık yöntemde, burnun ucuna minik bir kesi yapıldığından dolayı, bu küçük iz ameliyat sonrasında görülebilir. Fakat çok kısa bir süre sonra iz kendiliğinden yok olur.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği ameliyatları uzman doktorlar eşliğinde yapılıyorsa korkulacak bir şey yoktur. Doç. Dr. Zühtü Demir’in yaptığı rinoplasti ameliyatlarında en sık sorulan sorulardan biri, göz kapaklarında morarma olup olmayacağıdır. Doç. Dr. Zühtü Demir ameliyat sonrasında oluşabilecek morlukların çok kısa süreli olabileceğini fakat bir süre sonra kendiliğinden düzeleceğini söylüyor.

En korkulan durumlardan biri de rinoplasti sonrası ağrı olup olmayacağıdır. İlk 3 gün ağrı kesiciler ile hafifletilebilecek ağrılar meydana gelir fakat buz ve kremler yardımıyla morarmalar da ağrılar da kısa sürede yok edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir