Halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen deviasyon, nefes alma sorunlarına neden olduğu gibi burnun kötü bir görünüme sahip olmasına da sebep olabilir. Burun kemiği eğriliği düzeltme ameliyatı ile burundaki eğri kıkırdak çıkarılarak, her iki burun deliğinden de rahatça nefes alınması sağlanır ve hastanın nefes alma sıkıntılarına bağlı olarak yaşadığı sorunlar da giderilmiş olur.

Burun Kemiği Eğriliği Neden Olur?

Yüzdeki asimetrilerden kaynaklanan kemik eğrileri olabildiği gibi küçük yaşta burna alınan darbelerden kaynaklı eğrilikler de olabilir. Özellikle çocukluk döneminde oluşan ve üstünde durulmayan 1 milimetrelik kaymalar, ilerde artabilir ve nefes almada sorun yaşanmasına neden olabilir.

Burun kemiği eğriliği, burnun tam ortasındaki kıkırdağın sağa ya da sola yatık bir şekilde olması ve bu yüzden burun deliklerinden alınan oksijenin yetersiz kalmasına yol açar. Burun kemiği eğriliği yaşayan hastaların uykuları düzensizdir, horlama sorunları yaşarlar, yataktan yorgun kalkarlar ve alt solunum yolları ya da akciğer hastalıkları sıkça tekrarlanır.

Burun Kemiği Eğriliği Düzeltme Ameliyatı

Burun kemiği eğriliği düzeltme operasyonu lokal ya da genel anestezi altında ve tamamen hastane koşullarında yapılır. Burun üzerinde yapılan kesi yardımıyla kıkırdağın zarı kaldırılarak eğri kıkırdak kısımları çıkarılır. Bu aşamada buruna destek sağlayan kıkırdakların zarar görmemesine çok dikkat edilmelidir.

Doç. Dr. Zühtü Demir’in yaptığı burun kemiği eğriliği düzeltme ameliyatları 1 – 1,5 saat kadar sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında hasta rahatça nefes alabilir hale gelirken, burnundaki eğrilikten de kurtulmuş olur.

Burun Kemiği Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Sonrası

Doç. Dr. Zühtü Demir yaptığı burun ameliyatlarında tampon yerine oluklu silikon kullanmaktadır. Bu silikonlar, çıkarılmaları esnasında tamponlar gibi şiddetli ağrılara neden olmazlar. Ayrıca oluklu silikonun burun içinde olduğu süre boyunca nefes alımı engellenmez. Bu silikonlar 5 ya da 7 gün içinde çıkarılırlar.

Ameliyattan sonra birkaç gün boyunca ılık su içmek ve yumuşak gıdalar tüketmek gereklidir. Doktorun verdiği ilaçların dışına çıkılmaması ve doktorun önerdiği yatış pozisyonlarına göre yatılması oldukça önemlidir. Ayrıca burnu darbelerden korumaya azami ölçüde dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir