Burnunun ucunda çok büyük kemeri olan ve burun ucu düşük kişilere tipplasti (burun ucu estetiği) uygulanır. Burun ucu estetiğinde amaç, kişiye daha güzel bir görünüm kazandırarak özgüvenini artırmaktır. Burun ucu operasyonları çok teferruatlı değildirler. Bazı hastalarda sadece burnun uç bölgesinin yukarı kaldırılması yeterli olabilir.
Burunun uç kısmındaki kabarıklığın düzeltilmesi ile kişinin daha sağlıklı bir görüntüye kavuşması sağlanır. Erkekler için burun ucunun kalkık şekli 95 derece, kadınlar içinse 105 ya da 110 derecedir. Burun ucu düşüklüğü nedeniyle estetik olarak kötü bir görüntüye sahip kişiler, burun ucu estetiği ile sağlıklı bir görüntüye kavuşurlar.

Ameliyat Olmadan Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiğinde ameliyatsız yöntemler son dönemlerde oldukça ilgi görmektedir. Ülkemizin sayılı doktorlarından Doç. Dr. Zühtü Demir, kullandığı hyaluronik asit içerikli dolgularla 6 ay ila 1 yıl  boyunca kalıcı olabilen burun ucu estetiği yapmaktadır.

Ameliyat olmadan yapılan burun ucu estetiklerinde kullanılan dolgu;

  • Burnun uç bölgesini kaldırır,
  • Asimetrileri düzelterek şekil dengesi sağlar,
  • Burun kemerindeki belirginliği azaltır,
  • Burnun ucundaki kabalığı düzeltir,
  • Rinoplasti ameliyatı sonrasında oluşan şekil bozukluklarını giderir.

Burun Ucu Ameliyatı

Minimum kesi ile burun ucunun kaldırılması esasına dayanan bir işlemdir. Burnun uç kısmında kabalık varsa, bu kabalık estetik ameliyat ile düzeltilebilir. Ameliyat yapılırken, burnun iç kısmından kesi alınır. Burun ucundaki kalkık hal artırılır ve hastanın arzu ettiği burun biçimi oluşturulur.

Burun ucu ameliyatlarında alçı ve tampon kullanılmaz, bu sebeple morarma da oluşmaz. Burun ucu ameliyatı, kişinin günlük hayatını engelleyecek bir operasyon değildir.

Ameliyat sonrasında burnun uç kısmında çok küçük bir ödem oluşabilir. Bu minik ödem, ince bir bant ile kapatılabilir ve kısa bir süre içinde kaybolur. Burnun asıl anatomisinin zarar görmediği burun ucu ameliyatında iyileşme çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Ameliyat olunduğu gün hasta taburcu edilir ve ameliyattan sonraki hafta içinde burnun ucuna konan bantlar çıkarılır. Pansumana gelen hastaya uygulayacağı masaj teknikleri anlatılır. Burun ucu son şeklini 6 aylık bir süreçte alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir