Burun, kişinin yüzündeki en önem verilen estetik bölgelerden bir tanesidir. Burundaki eğrilikler ve burun kemiği problemleri hastayı hem fiziksel hem de psikolojik olarak sıkıntıya sokmaktadır. Deviasyon ameliyatı ile nefes alma sorunları giderilirken, burundaki estetik görünüm de düzeltilmiş olur.

Deviasyon Sebepleri

Burun kemiğindeki eğrilik olarak tanımlanan deviasyon, burnun tam ortasındaki kıkırdağın düz olması gerekirken sağa ya da sola doğru eğrilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Burnun giriş kısmında ya da burnun ortasında bulunabilen eğrilik nedeniyle hasta burun deliklerinden rahat bir şekilde nefes alamaz.

Deviasyon, genetik olabileceği gibi dıştan alınan darbeler neticesinde de oluşabilir. Çocukluk döneminde yaşanan 1 milimetrelik kaymalar önemsenmediği takdirde, gelişimi devam eden burun yapısında eğrilik de artacak ve ilerde nefes alma sorunları ile beraber burun estetiği sorunlarına neden olacaktır.

Deviasyon sonucunda hastanın burnu tek ya da çift taraflı olarak tıkanır, ağızdan nefes alır, horlama şikayetleri artar, sinüs enfeksiyonları sıkça tekrarlanır ve sürekli bir yorgunluk hissedilir.

Deviasyon Ameliyatı

Deviasyon ameliyatı lokal anestezi altında yapılabildiği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Açık ya da kapalı ameliyattan hangisinin yapılacağına karar verildikten sonra kesi alınarak, eğri kıkırdak burundan çıkarılır fakat bunu yaparken burun desteğini sağlayan kıkırdağa zarar gelmemesine son derece dikkat edilir.

Doç. Dr. Zühtü Demir’in yaptığı deviasyon ameliyatları 1,5 saat sürebilmektedir. Kemik eğriliğini düzeltme ameliyatı yapıldıktan sonra burnun içine oluklu silikon konulur. Bu sayede nefes alıp verişi engellenmezken, tamponun oluşturacağı acılar da engellenmiş olur. Hastalar kesinlikle Doç. Dr. Zühtü Demir’in tavsiyelerine uymalıdırlar. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamaları, doktorun önerdiği ilaçların dışına çıkmamaları çok önemlidir.

Ameliyat sırasında konulan oluklu silikon ameliyattan sonraki ilk hafta içinde çıkarılır. Burun ameliyatı yapıldıktan sonra hiçbir şekilde burnun darbe almaması gerekmektedir. Diş fırçası kullanırken yumuşak uçlu olanları seçilmelidir ve burun içinin kurumaması ve nemli kalması sağlanmalıdır. Ameliyatı izleyen on beş günlük süreçte mümkün olduğunca az güneşe çıkılmalıdır. Zorunlu olmadıkça güneşe çıkılmamalı ve koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Burun ucunda ve üst dudakta bir süre hissizlik oluşabilir. Bu gayet doğal bir durumdur ve geçicidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir